FUE Saç Ekimi

img11.jpg

FUE Saç Ekimi Yöntemi

FUE Foliküler Ünite Ekstraksiyonu kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Ekim amacı ile saç toplama yöntemlerinden biridir. Minimal travma ile gerçekleşmesi, kesi yada dikişe gerek bırakmaması, kıl yönlerinin daha net ayarlanabilmesi nedeni ile son yıllarda popülaritesi artmıştır.

FUE Saç ekimi, genetik olarak dökülme eğilimi olmayan ense bölgesinden saç köklerini alıp, boş olan ön kısımlara yerleştirme işlemidir. Yeni yerine yerleşen saç kökleri ense bölgesindeki gibi dökülmeye dirençli genlerini korumaktadırlar. Aynı yöntemlerle kaş, kirpik, sakal, bıyık ve yara yerine saç ekimi gibi uygulamalar da yapılmaktadır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak 2-10 saat arası sürebilmektedir. Tüm işlemler lokal anestezi altında yapılmaktadır ve aynı gün işlemden hemen sonra evinize dönebilmektesiniz. Ağrılı bir yöntem değildir. Sıklıkla uyguladığımız FUE saç ekimi yönteminde kesi yada dikiş olmadığından herhangi bir iz de kalmamaktadır. 
Saç ekimi işlemi karşılıklı sohbet içerisinde, yemek ve dinlenme molaları ile seyreden keyifli bir işlemdir. İşlem her ne kadar böyle pembe bir tablo ile gerçekleşse de cerrahi bir işlemdir ve başında bir plastik cerrahın olduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir.

FUE saç ekiminde Punch yâda ekstraktör denilen çeşitli çaplara sahip aletler ile saç köklerinin tek tek toplanması prensibi ile işlemektedir. Bu punchlar 0,6-1,3 mm çap aralığında değişmektedir. Daha dar olmasının bir avantajı değil tam tersine kıl köklerine zarar verme olasılığı olduğu için üretilmemektedir. Bu rakamların ticari olarak kullanılmasına aldanmayınız.
Bu buluşa daha sonra mikromotorlar eklenmiş ve işlemin hızı artmıştır. Kimi yerlerde bu nedenle p-FUE (power-FUE) olarak anılmaktadır.

DHT-Hair Transplantation ile FUE Saç EKimi Farkı Nedir?

Bazı Avrupa ülkelerinde DHT-Hair Transplantation denilen uygulama da FUE dir. DHT, Direct Hair Transplantation adının kısaltılması olup ticari bir farklılık yaratmak için kullanılmaktadır. Burada bir dip not düşmek lazım, DHT de alınan kökler ön kısma slitlerle açılan kanallar aracılığı ile değil de Choi İmplanter ile yerleştirilmektedir. Bu uygulama ülkemizde Özel Saç Nakli olarak anılmakta ve uygulanmaktadır.

FUE Saç Ekimininde Greftleri Nasıl Topluyorsunuz?

Saç Ekimine aç gelmenizi istemiyoruz. Uygulama odasında fotoğraf çekimlerinizin ardından saçlarınız tarafımızca traş edilecektir. Böylelikle saç eğimlerinizi görmüş oluruz. Traşın ardından ekim yapılacak ve greftlerin alınacağı alanları çizerek belirliyoruz. Ekim için saçların dökülme özelliğinin olmadığı ense kısımları tercih edeceğiz. Diğer vücut bölgelerinden kıl alınarak saçlı deriye nakillerde saç karakterinin iyi olmaması nedeni ile tercih pek edilmemektedir. Çizimi takiben yüzüstü uzanacaksınız ve ardından saç köklerinin toplanacağı alana lokal anestezi yapılacak. Burada hissedeceğiniz sadece çok ince iğne uçlarıdır. Lokal anesteziden sonra ağrı kesinlikle duyulmaz. Yeterli uyuşmayı takiben saç kökleri toplanır ve özel olarak kliniğimizde sizin kanınız ile hazırlanan Frozen – PLT Graft Bankalama Tekniği ile canlılığını kaybetmeden uzun süre saklamaya alınır. Frozen – PLT Graft Bankalama Tekniği özellikle uzun süren saç ekimlerinde büyük öneme sahiptir.

FUE Saç Ekimininde Greftleri Nasıl Yerleştirilir?

Bu işlemden sonra genellikle bir dinlenme molası verilir ve sonra sırtüstü uzanmanız istenir. Ön hatta ekim yapılacak yere yine lokal anestezi yapılır. Yeterli uyuşma sağlandıktan sonra özel mikro-bıçaklar ile saç köklerine yatak hazırlanır. Yatakların açılmasını takiben saç kökleri bu yataklara plana uygun olarak teker teker yerleştirilmeye başlanır. İşlem tamamlandıktan sonra sadece ense kısmınız pansuman ile kapatılır, ekim yapılan yer açık bırakılacaktır. Ardından evinize gidebilir ve önerilerimizi uygulamaya başlayabilirsiniz. Çok nadir durumlarda birden fazla seans uygulamaktayız. Böyle bir durumu işlem öncesi hastalarımızla konuşarak belirleyebiliriz.

Tek Seansta Ne Kadar Greft/Kök Elde Edilebilir?

Tek seansla uygun hastalarda 3500-4000 greft çıkarılabilir. Bu greftlerin 1/3’ü tekli, 1/3’ü 2 li, 1/3’ ü ise 3-4 lü kök içereceği için kabaca bir seansta yaklaşık 7000-10000 kök nakli yapılmış olur.

FUE Saç Ekimininden Sonra Bakım Nasıl Olur?

Ekimin ardından evinize dönebilir ve sırtüstü olarak uyuyabilirsiniz. Size vermiş olduğumuz reçeteyi kullanmaya başlayabilirsiz. 3. Gün kliniğimizde ilk saç yıkama gerçekleşecek ve nasıl saçlarınızı yıkayacağınızı size öğreteceğiz. Sonrasında ise takip programımızı anlatacağız.

Yeni Saçlarım Ne Zaman Uzayacak?

Ekilen saçlar sıklıkla ilk 1 ay içerisinde şok bir dökülme dönemi,ne girer ve hiç ekilmemiş gibi olur. 3-6 ay içerisinde çıkmaya başlar ve 9-12 ay içerisinde normal kalınlık ve hedeflenen sıklığa ulaşır.

Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ekim tekniği, ekibin tecrübesi, beslenme şekliniz, sigara kullanıp kullanmamanız, stress faktörü, PRP, kök hücre vb ek tedaviler olup olmaması başarıyı etkileyebilir.

burun estetigi fiyatlari burun estetigi burun estetigi